Saturday, September 6, 2008

Google Chrome - The Web Page Show

אני לא אוהב את השם, זה בערך המשפט הכי שלילי שאני יכול לומר על הדפדפן הזה.
לא, הוא לא מושלם, פשוט לשפוט אותו כדפדפן ככל הדפדפנים זה לפספס בשורת הכתובת.

הדבר הראשון שמבהיר לאן נושבת הרוח הוא גודל החלון:


יש פה רווח של שורת כתובות שלמה. זה לא שנעשה פה חשבון של פיקסלים, זה זניח. מדובר פה על גישה שונה. מישהו פה ישב וחשב: "אני שם פה כפתור או עוד נדל"ן אינטרנטי" (או איזה פרסומת טקסט יאמרו אלה שהמירו את שנאת מיקרוסופט בגוגל) וקבע חד משמעית, כפתורים לא חשובים לחוויה.

ניתחו את הדפדפן הזה כמו שבחור נבחן ע"י הבחורה בדייט ראשון, משיכה ראשונית ופוטנציאל לעתיד. והוא לא אכזב, מוביל את חבורת הביצועים וההייפ סביבו שני רק לסיפור מאחורי שרה פיילין (שחסה על עוברים בני יומם וטובחת בצבאים בחלב אימם). אז גם אצלי הוא עבר דייט ראשון ואפילו נשאר לישון.

זה דפדפן שבקלות אני אוכל בעזרתו לגמול כל מיני סרבני "פיירפוקס" להיגמל מאקספלורר. נכון, לשם גוגל יש הרבה בעניין מעבר להיות הדפדפן טוב פחות או יותר. אבל משום מה נראה לי שדפדפן גוגל יגרום אפילו לבונה אתרים ישראלי לפתוח את ספר התקנים פעם הבאה שהוא בונה יישום דואר לנענע.

לטעמי, גוגל לא רק פתחו במלחמה, הם גם שינו את החוקים ולא סיפרו לאף אחד.
עד היום הדפדפנים נלחמו למי יש "יותר גדול". אך בדיוק כפי שהנפט הגואה מלמד את האמריקאיים שיעור או שניים במימדים (גודל המכוניות) גוגל מראה לכל האחרים על מה המלחמה הבאה תיסוב.

בעולם של גוגל אין לדפדפן משמעות מעבר למהירות שלו, ליכולת שלו להציג את הדף מהר, נכון ושקוף למשתמש. זה העולם שלה, שבו במקום קליינט דואר אתה נותן קפיצה לג'ימייל, במקום איזה ניהול "מועדפים" אתה מתרפק על הלינקים של גוגל בוקמארקס, במקום וורד ניתן לך דוקס ומתי תפנה איזו שעה עם הילדים נראה לך ביומן, גם הוא במרחק קליק על העכבר.

בעולם כזה, גוגל פשוט לקחו חבורת מתכנתים דנים והעבידה אותם בתנאים של עובד נייקי. לא, לא המנהל מארה"ב, אלא מלוכסן העיניים מווייטנאם. ואלה לא אכזבו ויצרו שדון מהירות בשם V8. אולי בהתרסה למנועים המכניים הידועים באותו השם. אלא שככל הנראה מלבד השם, הם לא חולקים דבר.

בעולם כזה אין פלאג אינים, תוספי פלאש או סילבר לייט, כל אלה הופכים לעוד כתובת בשורה.
בקיצור, בדיוק כמו צפייה בטלוויזיה, אף אחד לא רוצה שלט מתחכם כשהוא מריץ תחנות.

ההימור שלי, הכיוון הזה שגוגל בחרה בו ימחק הרבה לוחות במשרדי היי טק סביב העולם.
אני כבר רואה (מקווה?) את אנשי אופרה משנים את אופרה 10 למשהו הרבה יותר קומפקטי ומהיר.
את מוזילה גורמת לקופיף לכופף ג'אווה סקריפט מהר מבננות ואת אפל, טוב את אפל כלום לא יזיז. בעולם הזה אקספלורר אפילו לא רלוונטי. הוא הרגל מגונה שנגמלים ממנו.

אבל בכל זאת שמים אותי בפינה ואומרים לי שבעולם של דפדפנים, מה טוב ומה רע, אז הנה הרשימה הפיקנטרית שלי:
 • הטוב:
  • מהיר – הדבר הזה אנורקטי ברמה של דוגמנית"הרואין שיק" משנות ה- 90. וכמו אז, זו אופנה שתסחוף את כולנו. כשאני אומר מהיר זו תחושת המיידות של כל פעולה, העלאת דף אינטרנט, פתיחת טאב וכו'. הזמן יקר לו והמלאכה מרובה.
  • פשוט – אין תפאורה. זמר טוב צריך מיקרופון, לא יותר ולא פחות.
  • ממכר – יש בו משב רוח רענן. הרגשה של משהו חדש, שקיות ניילון. נכון, רבים מהיכולות שלו קיימות פה ושם. אף אחד לא מקבל נקודות על מקוריות, כרום מקבל נקודות על ליטוש.
 • הרע:
  • בעיות תאימות:
   • תאימות לאתרים - יש עדיין כמה אתרים ישראלים שפשוט קשה לו להבין אותם. עם זה אין לי בעיה. מבחינתי שייצמד לתקן. בסוף כולם יתיישרו.
   • תמיכה ב- Bi Di - בתיבות טקסט מיושרות לימין. כמו תיבות בפורומים ותגובות בבלוגים. כאשר משלבים מילה באנגלית עם טקסט בעברית מקשי החיצים לא מתפקדים כנדרש. להבנתי, יתוקן בגרסא הבאה.
  • פיצ'רים חסרים:
   • השלמה אוטומטית – לרשום כל פעם את הכינוי בבלוגים וכתובת האינטרנט. פשוט חבל. היישום של פיירפוקס פשוט. אין סיבה לא לקחת אותו (אני לא מתכוון למנגנון שמירת הסיסמאות).
   • מאפיינים עבור תמונה – לחיצה "ימנית" על תמונה תאפשר לראות את המאפיינים שלה, כולל נתוני EXIF.
   • קישוריות ליישומים אינטרנטיים - אין ליס פק שזה הכיוון. אך עדיין לא מיושם.
 • והמכוער:
  • אינטרנט אקספלורר 8.
  • סרגל הסיסמאות וההורדות – צריך לדאוג שהם "מתנדפים" להם לאחר סיום עבודתם (סרגל הסיסמאות – 10 שניות לאחר הקלדת הסיסמא, סרגל ההורדה – 10 שניות לאחר סיום ההורדה).
וכמו תמיד, בשפתו של הדוד סם זה נשמע הרבה יותר טוב:
The show belongs to the web page and Chrome is the perfect “Camera” – Unnoticeable!